Doplňky na míru a levně 2

Nedávno jsem na tomto serveru rozebíral možnost domácího míchání doplňků výživy, přesně podle požadavků konkrétního uživatele. Je totiž něco jiného přemýšlet o doplňku výživy určeném pro rychlý nárůst hmoty v objemové přípravě a nebo o doplňku pro udržení svalové hmoty během rýsování či předsoutěžní přípravy. Rovněž je potřeba brát v potaz somatotyp (tělesný typ) uživatele a samozřejmě i případné alergie. A to nám domácí míchání umožňuje. Kromě toho nejspíš zjistíte, že výsledný produkt bude levnější, než co byste za podobný výsledný produkt zaplatili kdekoli v kamenné prodejně či na internetu.


Jako příklad jsem uváděl možnost nákupu levných surovin na serverech www.4fitness.cz a www.nutri-exact.cz. A u této volby bych zůstal i nyní. Máme tady jaro, a mnoho nadšenců silového tréninku se bude chtít v létě a blížících se parných dnech pochlubit svalovým rozvojem, pokud možno neukrytým pod vrstvou tuku. Existuje mnoho návrhů rýsovacích diet, ale jedno mají všechny společné. Pokud chcete udržet co nejvíce svalové hmoty během rýsování, potřebujete dostatek kvalitních bílkovin!


Přemýšlel jsem o tom, že bych se pokusil udělat program, který by byl schopen optimálně nakombinovat různé bílkovinné zdroje tak, aby měl výsledný produkt aminokyselinové spektrum ideální pro budování svalové hmoty. Čím více jsem získával informací o aminokyselinách, jejich nejvhodnějších poměrech podle různých doporučení, problémech s kompeticí (nevyvážeností), rychlostech vstřebávání kompletních proteinů apod., tím více mi bylo jasné, že na to bohužel nestačím. Kromě toho, že nejsem biochemik, neexistuje tuším žádný pořádný výzkum, který by jasně doložil potřebu jednotlivých aminokyselin po intenzivním silovém tréninku, kompletně rozebíral vztahy mezi jednotlivými aminokyselinami apod. Zkrátka to vypadá tak, že v tom nejspíš nikdo z lidí nemá úplně jasno. Dost dramaticky se liší i názory odborníků. Domnívám se, že touto cestou se vydat nemohu (ale pokud se mezi čtenáři najde někdo s dostatečnými znalostmi, milerád se nechám poučit a zprostředkuji výsledek dalším...).


Takže jsem se nakonec rozhodl pro kombinovaný produkt, který bude sestaven alespoň na základě všeobecně známých informací. Navrhnul jsem si směs mléčné syrovátky (40%), kaseinu (20%), vaječného bílku (20%) a hydrolyzátu kolagenu (20%). Z běžně dostupných surovin jsem použil cca. 80% syrovátkový protein, 89% kaseinát vápenatý, 86% vaječný protein a 99,5% hydrolyzát kolagenu. Výsledná směs má cca 86,2% bílkovin, aminokyselinové spektrum v gramech na 100 g je následující: alanin - 4,99; kyselina asparágová - 7,23; arginin - 3,67; glycin - 5,94; kyselina glutamová - 13,83; hystidin - 1,54; isoleucin - 4,07; leucin - 6,96; lysin - 6,1; methionin - 1,96; fenylalanin - 3,27; prolin - 6,91; serin - 4,15; threonin - 3,94; tryptofan - 1,06; tyrosin - 2,49; valin - 4,71; cystein - 1,14; hydroxyprolin - 2,19; hydroxylysin - 0,1.


Někteří výrobci se snaží nalákat lidi na rychlost vstřebávání, a tak prosadit mléčnou syrovátku, jiní sázejí na opačnou kartu a chtějí tak udat kasein coby zázračný celonoční protein. Někteří sází na poměr syrovátky a kaseinu odpovídající mateřskému mléku. Narazil jsem i na výrobek, ve kterém podle aminokyselinového spektra bylo víc než 50% hydrolyzátu kolagenu (výrobce konkrétní složení nerozváděl, ale v tomto případě ani nemusel). Mělo jít o "zázrak" nejen pro svaly, ale i klouby a šlachy. Pojďme se nyní podívat na složení navrhované směsi:


Převládající složkou je cca 80% mléčná syrovátka se zastoupením 2/5 (40%), všechny ostatní složky jsou zastoupeny v množství 20% (1/5) celkového množství. Mléčná syrovátka se tráví velice rychle, a je tak schopna bleskově dodat tělu aminokyseliny. Středně dlouhou dobu se tráví bílkovina vaječného bílku, což je kvalitní, i když v poslední době poměrně opomíjený zdroj bílkovin. Opravdu dlouho (špatně) se tráví kasein, a to i ve formě použitého kaseinátu sodného. To zajišťuje přísun aminokyselin po dobu několika hodin. Nevidím důvod pro dodržování poměru pomalých a rychlých bílkovin (kasein, syrovátka) jako u mateřského mléka (4:1 ve prospěch syrovátky). Jednak nikdo neprokázal lepší účinnost, jednak děti během kojení zas tak moc nepřibírají, a jednak se domnívám, že je tento poměr vhodný spíše z důvodu intervalu kojení cca 3 hodiny. Poslední složkou je čistý hydrolyzát kolagenu, který ve směsi slouží jako zdroj stavebních látek (glycin, hydroxyprolin, hydroxylysin) pro šlachy, klouby, kůži apod., a který je i bohatým zdrojem např. argininu (15%).


Doporučená jednorázová dávka 50 g obsahuje cca 43 g bílkovin, z toho 8 g BCAA (leucin, isoleucin a valin). Když nebudu počítat poštovné, vyjde tato jedna náhrada svačiny na 14,-Kč, což myslím není zlé (1 kg aktuálně vyjde cca na 270,-Kč). Jako s náhradou svačin s touto směsí také primárně počítám.

 

Libor Diviš - autor článku i webu

 

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hlasů)