Hubněte s mlékem!

Výzkumy ukazují na to, že konzumace mléčných výrobků citelně podporuje snižování hmotnosti. Přemýšlíte, o čem to píši? Zaujal mne článek z časopisu Reader's Digest Výběr (září 2002 - str. 44) s názvem "Pijte mléko, určitě zhubnete", a rád bych se s vámi o to podstatné podělil:


Doktor Michael Zemel (vedoucí katedry výživy na univerzitě v Knoxvillu ve státě Tennessee), objevil, že mléko potlačuje sklon tukových buněk hromadit kalorie a podporuje výdej energie ve formě tepla. Působí tak tvrdý sýr i jogurt, a to dokonce i smetanový. Navzdory všem zažitým představám prý mléčné výrobky každou dietu snadno trumfnou.


Doktor Zemel se účinky mléka na metabolismus zabývá už přes deset let, a když své závěry publikoval, vzbudil v odborných kruzích velký zájem. Několik vědců prověřilo staré výzkumy a zjistilo, že při nich pokusné osoby zdánlivě bezdůvodně ubývaly na váze.


Zjistilo se, že vyšší příjem vápníku v průměru znamená nižší váhu. Tatáž souvislost byla zjištěna u žen a mužů všech věkových kategorií.


Dietologové z univerzity v Tennessee sledovali skupinu dětí od kojeneckého věku. Mimo jiné zaznamenávali informace o jejich stravě, váze a množství tělesného tuku. Přišli na to, že čím je strava bohatší na vápník, tím má dítě v šesti letech tělesného tuku méně.


Doktor Zemel si prošel výsledky jednoho vládního výzkumu a zjistil, že mezi účastníky, kteří jedli stravu bohatou na vápník, bylo šestkrát méně obézních lidí než mezi těmi, kteří si na mléčné výrobky nepotrpěli.


Poté doktor Zemel provedl experiment s 32 dobrovolníky s nadváhou. Tuto skupinu rozdělil na dvě části a oběma snížil denní příjem energie o 500 kalorií. První skupině zařadil do stravy 3-4 porce rozmanitých mléčných výrobků, kdežto druhé skupině je zakázal. Po půl roce se ukázalo, že všichni zúčastnění zhubli, ale ti, kteří jedli mléčné výrobky, ztratili na váze o 70% víc než ostatní. Shodili téměř devět kilo, zatímco dobrovolníci z druhé skupiny jen asi pět. Navíc se "mléčná" skupina zbavila o 64% více tělesného tuku než skupina kontrolní. Mimoto šlo zejména o tuk břišní, který nejvíc ohrožuje srdce.


Klíčovou roli zřejmě hraje vápník. Ovlivňuje nejenom stav kostí, ale i cév a nervové soustavy. Podle doktora Zemela je to důležitá signalizační látka, která různým typům buněk "říká", co mají dělat. Mezi ně zřejmě patří i buňky tukové. Při laboratorních pokusech přišel doktor Zemel na to, že dostatek vápníku v krvi jim dává pokyn, aby přestaly tuk hromadit a začaly ho spalovat. Při nízké hladině vápníku je tomu naopak. "Tukové buňky pak rostou a 'tloustnou'. A kdo má velké a tlusté tukové buňky, je sám také tlustý," říká doktor Zemel. Náš typický jídelníček dává bohužel buňkám informaci špatnou.


Optimální denní příjem vápníku pro muže i ženy ve věku 25 až 50 let je 1000 mg, pro ženy po menopauze a muže nad 65 let je to 1500 mg. Ti, kdo mléčné výrobky nejedí, dostávají pouze 300 až 400 mg, což může ovlivnit nejenom jejich linii, ale i zdravotní stav. Deficit mohou vyrovnat kalciové tablety, ale pokud jde o váhu, Zemelovy pokusy naznačují, že souboru živin obsažených v mléce se žádné prášky nevyrovnají.


V nedávném výzkumu srovnával doktor Zemel tři pokusné skupiny: první brala kalciové tablety, druhá jedla více mléčných výrobků a poslední pouze omezila příjem kalorií. Na konci experimentu se ukázalo, že "pilulková" skupina shodila sice víc než ti, kdo se spolehli jen na stravu, ale pořád to bylo o hodně méně než u těch, kdo jedli mléčné výrobky.


Abyste zhubli, chce to vápníku opravdu hodně. Podle Zemelových výzkumů je zeštíhlující efekt nejvýraznější při čtyřech porcích mléka, jogurtu nebo sýra denně. (jedna porce se rovná asi 200 g mléka, 150 g jogurtu nebo přibližně šesti lžícím strouhaného sýra.) Pro lidi, kteří špatně snášejí mléčný cukr neboli laktózu, může už jen zmínka o takové dávce vést k pocitu nadýmání. Je pravda, že až čtvrtina dospělé populace má poměrně málo laktázy, tedy enzymu, který laktózu štěpí. Výzkumy ale ukazují, že i takoví lidé si časem na mléčné výrobky zvyknou. Jogurty a tvrdé sýry se totiž tráví snáz, protože část cukru se v nich štěpí už během výroby.


Myslím, že výsledky tohoto výzkumu opravdu stojí za zvážení, co říkáte?

 

Libor Diviš - autor článku i webu

 

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (4 hlasů)