Nejlepší křesťanská deska všech dob?

Autor: muflon <wagner(at)portal.cz>, Téma: Muzika, Vydáno dne: 12. 05. 2003

Už je to tak, významný křesťanský hudební časopis CCM (Contemporary Christian Music) uveřejnil žebříček nejlepších alb, jaká kdy křesťané natočili. První místo je velkým překvapením! Získalo jej sotva dva roky staré album skupiny P.O.D. nazvané Satellite (videoklipy k singlům Alive a Youth Of The Nation určitě budete znát i z naší televize. A jaké je celkové pořadí?1. Satellite, P.O.D.
2. Jesus Freak, dcTalk
3. More Power to Ya, Petra
4. To Hell With the Devil, Stryper
5. Jars of Clay, Jars of Clay
6. Kansas, Jennifer Knapp
7. Teenage Politics, MxPx
8. Cutting Edge, Sweet Comfort Band
9. Conspiracy No. 5, Third Day
10. I Want to Be a Clone, Steve Taylor

Kdo je u nás cool?
Své ankety mají samozřejmě i čeští křesťanští hudební fandové. Hudební server Musicmix www.krestan.cz/musicmix přinesl výsledky ankety nazvané Good Music 2002.
Nejoblíbenější rockovou deskou loňska se podle hlasování stalo album Britů Deliriou5? – Touch. Není divu, muzika Delirious?, silně ovlivněná křesťansky orientovanými U2, má sympaticky hitový tah na bránu a zraje s každým dalším albem.
V kategorii pop/mainstream si čeští fanoušci nejvíce cení desky Divine Discontent od americké skupiny Sixpence None The Richer. Sixpence, původně kytarová kapela inspirovaná hudbou Charlatans nebo Slowdive dnes hraje téměř krystalicky průzračný pop, nicméně v posledním albu nepostrádá cit pro pěknou písničku. Pamatujete, jak před třemi lety česká rádia obehrávala Kiss Me?
Ve škatulce praise and worship zvítězil „starý pardál“ M. W. Smith se svým Worship Again. Starší bratr Kevina Smitha z dcTalk chrlí v poslední době jedno album chval za druhým… Titul „nejlepší tuzemská nahrávka roku 2002“ připadl minialbu brněnského squattera, malíře a písničkáře Rudy Brančovského Projekt velmi malého srpu, které nahrál se svými hosty a spoluhráči z Veselé zubaté. Sotva se deska trochu ohřála na pultech, vydavatelství Wild Rabbit uvrhlo na trh živé album Veselé zubaté „62 minut v sádle“. Jděte na www.wildrabbit.cz

Skupinou roku se poprvé za svou existenci stali slezští HC průkopníci …skream! Určitě na tom má svůj podíl i velmi dobré EP „Enough“, které si stále můžete u skupiny objednat (domovská „godarchy metalcore“ stránka www.skream.wz.cz).

Výrazné objevy roku byly dva: punkeři Boudapsova (veselé trio, ve kterém hraje na baskytaru bratr slavného Rudy Brančovského – viz www.boudapsova.com) a nezařaditelné Projevy radosti (ústecká skupina vzniklá na troskách legendy Manasses vystupující v hardcorové i psycho-folkové verzi – čtěte na www.cb.cz/usti/amanases.html ). Mám-li připojit ještě své osobní tipy, budou to určitě ještě Lovejoy a Raincoat34.

Hrají křesťané v Čechách také hip-hop? Dlouho bychom museli na takovou otázku krčit rameny, minimálně od rozpadu Kairu, první české skupiny, která se tímto stylem zabývala. Teď se objevilo malé světýlko naděje v podobě tří kluků, kteří si říkají Wessani. Jejich stránky se skladbami ve formátu MP3, ale i třeba svědectvím o tom, jak potkali Boha, najdete na adrese www.wessani.wz.cz. kapela je teprve na začátku, ale jednou možná…