Arginin

V dnešním článku bych se rád podíval na Arginin, protože v poslední době patří mezi oblíbené a reklamou vyzdvihované doplňky výživy nejen pro sportovce. Jaká je však reálná situace?

Arginin je biogenní aminokyselina, která je obvykle považována na semiesenciální - esenciální (nezbytná) je pouze v období růstu. Mezi kulturisty je arginin znám jako aktivátor NO (oxidu dusnatého), a poslední dobou je obzvlášť reklamována směs argininu a α-ketoglutarátu, Arginin α-ketoglutarát (AAKG) - hlavní složka NITRIXu a jemu podobných směsí. Ani se mi nechce vypisovat všechny ty slibované účinky, přejdu rovnou k výsledkům studií. Naprostá většina provedených studií se týkala čistého argininu, studií AAKG bylo dosud provedeno pouze několik, a podle mého názoru byly i tak dost odfláknuté. Výsledek studií je velice smutný a neprůkazný. Slibovaný efekt na složení tělesné hmoty a nárůst objemů se neprokázal ani v jediné studii.


Arginin bývá součástí některých léků na vysoký krevní tlak. Kromě dilatačního efektu (rozšíření cév) ovlivňuje i srážlivost krve. Dříve se doporučoval jako podpůrný lék po srdečních příhodách (a často stále doporučuje), nicméně výsledek jedné studie byl nepříjemně přesvědčivý. Namísto pomoci pro skupinu s nedávným infarktem myokardu došlo ve skupině užívající arginin k 6 úmrtím, zatímco ve skupině užívající placebo nezemřel nikdo. Arginin se nadále používá jako pomoc při angině pectoris - skutečně snižuje bolesti, i když bez toho, aby jakýmkoli způsobem léčil.


Někteří lidé používají L-arginin i jako prevenci nachlazení, pro snížení vysokého krevního tlaku v průběhu těhotenství (pre-eklampsie), ke zlepšení sportovního výkonu, posílení imunitního systému, v kombinaci s Ibuprofenem na migrény, spolu s chemoterapií pro léčbu rakoviny prsu, ve formě mastí na kůži pro urychlení hojivého procesu a ke zvýšení průtoku krve do studených rukou a nohou (zejména u lidí s diabetem), a také jako krém pro sexuální problémy mužů i žen.


Nyní zpět do reality. Arginin je skutečně prekurzorem tvorby oxidu dusnatého, který je v těle zodpovědný za vazodilataci cév. Pro výrobce doplňků výživy to byl nejspíš jednoduchý závěr - rozšířené cévy = větší průtok krve = více živin dopravených do svalů = zrychlená regenerace a růst svalů = růst síly. Ve skutečnosti to bohužel moc nefunguje. Větší efekt než rozšíření cév přináší vliv argininu na sekreci inzulínu, který má poměrně silné anabolické účinky i vliv na vazodilataci.


Již spoustu let se mluví o schopnosti argininu podporovat uvolňování růstového hormonu, zejména ve spojení s ornitinem. Moc se již ale nemluví o tom, že jsou k tomu zapotřebí obrovské dávky.

 

Takže k čemu může být arginin prokazatelně použitelný?

  1) urychlení zotavení po operaci (při užívání před nebo po operaci)
  2) městnavé srdeční selhání - pouze jako doplněk klasické léčby
  3) bolest na hrudi spojená s ischemickou chorobou srdeční (angina pectoris)
  4) Zánět močového měchýře (velmi pomalý účinek)
  5) ztráta hmotnosti u lidí s AIDS (ve spojení s HMB a glutaminem)
  6) prevence ztráty účinnosti nitroglycerinu (nitrátů) u lidí s anginou pectoris
  7) problémy s erekcí penisu (erektilní dysfunkce)
  8) zlepšení funkce ledvin u pacientů po transplantaci ledvin s cyklosporinem
  9) prevence zánětů trávicího traktu u nedonošených dětí
10) křeče, bolesti a slabost v nohou spojené s ucpáváním tepen

 

Závěr:
Vzhledem k výsledkům desítek klinických studií, i k častým negativním ohlasům uživatelů NITRIXu a jeho variant, bych asi nikomu nedoporučoval do NITRIXu a podobných směsí investovat. Řeči o tom, že se jedná o nejúčinnější doplňky výživy současnosti určené pro nárůst síly a svalové hmoty, jsou mírně řečeno přehnané. Navíc se domnívám, že případný účinek je částečně dílem placebo efektu (když to tak vychvalují a stojí to tolik peněz, tak to musí fungovat) a částečně dílem dalších přidaných látek, jako je kreatin a nikotin amid (zlepšuje prokrvení sám o sobě).

Pokud se Vás týká některá z výše zmíněných zdravotních potíží, můžete o použití argininu (L-argininu) uvažovat. Ještě je potřeba upozornit na to, že byl prokázán vliv argininu na podporu množení viru oparu! Pokud o koupi argininu uvažují pánové s problémy s erekcí, měli by vědět, že smysl má teprve dávka 5 g L-argininu - menší množství nemusí mít žádný efekt! Když si arginin koupíte v nějakém neznačkovém provedení, bude Vás potřebné množství stát méně než 10,-Kč, což je myslím velmi výhodná varianta k Sildenafilu (Viagra). K argininu (nebo AAKG) užívanému za účelem rozšíření cév doporučuji přidat 1 g vitamínu C, který omezuje ztrátu oxidu dusnatého. Kromě toho arginin zvyšuje počet a pohyblivost spermií, a tedy i "plodnost".

 

Libor Diviš - autor článku i webu

 

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.78 (9 hlasů)