Doplňky na míru a levně

Když přijdete do nějaké prodejny s doplňky sportovní výživy, uvidíte kvanta kbelíků se vším možným, s fotografiemi profesionálních kulturistů, slibující zázračné složení i výsledky. Cena odpovídá profesionálnímu obalu a značce, obykle však nikoli obsahu. Pokud trochu rozumíte požadavkům těla na přísun živin, funkcím a efektvitě doplňků výživy, můžete si dnes navrhnout doplňky sobě přímo na míru. Můžete vzít v úvahu Váš somatotyp (tělesný typ), konkrétní cíl (nárůst hmoty, nárůst čistých svalů, rýsování či hubnutí) a samozřejmě i Vaše finanční možnosti.


Před pár týdny jsem tuto situaci řešil sám, a pokusím se Vám nastínit možnosti i konkrétní řešení, které jsem zvolil. Vzhledem k tomu, že již dlouho necvičím, a že poslední 4 roky pracuji jako grafik (DTP, grafika, překlady, programování, lokalizace softwaru apod.) - obvykle 8-12 hodin denně sezení u počítače, nepříjemně se mi změnila postava. Takže mým primárním cílem je nárůst čisté svalové hmoty, spolu s odbouráváním tuku. To je ta nejhorší kombinace, kterou si můžete představit :-).


V úvahu musím brát věk (40 let), zdravotní stav (např. poškozená kolena), možnosti tréninku (trénink doma - činky + Orbitrek) i finanční prostředky. Trochu jsem se rozhlédnul po internetu, a rozhodl jsem se namíchat si doplňky podle svých potřeb. Nakonec jsem skončil mezi levnými výrobci a prodejci - www.4fitness.cz , www.nutri-exact.cz a www.sportovnistrava.cz. Vybral jsem si 4 kg balení neochuceného proteinu z mléčné syrovátky - 82% bílkovin (Nx6,38) za 789,-Kč (197,-Kč/kg: akce na www.sportovnistrava.cz, normálně nejlevnější na www.nutri-exact.cz). K tomu jsem si objednal 1 kg hydrolyzátu kolagenu pro výživu kloubů a šlach (224,-Kč/1kg), vitamíny A-C-E (200 kapslí za 92,-Kč) a zinek (100 tablet po 25 mg za 64,-Kč). Zbytek požadovaných věcí jsem si objednal na www.4fitness.cz : 1 kg kreatinu monohydrátu za 252,-Kč , 200 g HMB v prášku za 222,-Kč, 400 g lecitinu za 170,-Kč, 1kg hroznového cukru za 55,-Kč a 5 balíčků příchutí po 14,-Kč (každá pro dochucení cca 2kg doplňků).


Po tréninku jsem si namíchal cca 50g proteinového koncentrátu, 30-50 g hroznového cukru, 5-6 g kreatinu a nějakou tu příchuť do půllitru vody. K tomu jsem si do trochy džusu rozmíchal cca 5 g HMB (je opravdu nechutné - nedoporučuji míchat rovnou do proteinu či gaineru). Někdy jsem si ještě cca. 3/4 hodiny před tréninkem dal samotný proteinový koncentrát s kreatinem a HMB. Jako doplněk přes den jsem si namíchal syrovátkový proteinový koncentrát s cca 1/3 podílem hydrolyzátu kolagenu a samozřejmě nějakou příchutí.


Výsledek mne velice mile překvapil. S tréninkem jsem to nepřeháněl, ani jsem nebyl příliš spolehlivý v užívání doplňků, nicméně po 14 dnech už mi byly košile nějaké malé. Narostla mi hlavně ramena a prsa, a viditelně i ruce. Bohužel jsem si někde nepříjemně pošramotil zápěstí, takže na pokračování si budete muset počkat. Nejvíce mne asi zaujalo HMB. Nepříjemná chuť, ale zdá se, že opravdu funguje. Čas potřebný na regeneraci se díky kombinaci syrovátkového proteinu, kreatinu a HMB zkrátil téměř na polovinu, a ten růstový efekt je příjemný.


Domnívám se, že "domácí míchání doplňků" je velmi rozumným řešením pro každého, nejen pro finančně slabší zájemce o sport. Můžete si doplňky vybrat a namixovat přesně podle toho, co požadujete. Tuto službu přímo nabízí např. i zmiňovaný server www.4fitness.cz, ale osobně bych to nedoporučoval. Např. glukózu (hroznový cukr) potřebujete pouze brzy po tréninku spolu s kreatinem a proteinem, jinak bude spíše problémem.


Doufám, že jsem Vás tímto příkladem donutil k zamyšlení, zda opravdu stojí za to kupovat rádoby značkové výrobky s cenou o 1/2 až 3 x vyšší...

 

Libor Diviš - autor článku i webu

 

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.33 (3 hlasů)